Užrašai ant kosmetikos pakuočių turi padėti vartotojui išsirinkti produktą. Deja, ne visa informacija yra teisinga, o dalis iš tiesų būna klaidinanti. Mat kosmetikos gamintojai kartais ženklina etiketes naudodamiesi vartotojų nežinojimu ir sklandančiais mitais apie sudedamųjų dalių savybes. Žymėjimas „Be konservantų“ nebūtinai reiškia geresnę kokybę, o kas yra parabenai ar SLS ir ką jie daro produktui, taip pat yra mitais apipinta informacija. Kokie kosmetikos produktų etikečių žymėjimai klaidina labiausiai? |
Vis dar neretai tikima, jog kosmetikos produktai su ženklinimu „Netestuota su gyvūnais“ yra pranašesni už tuos, ant kurių tokio ženklo nėra. Tačiau Lietuvos vartotojai neturėtų šiuo klausimu nerimauti.
Nuo 2013 metų Europos Sąjungoje gaminami ir parduodami produktai negali būti bandomi su gyvūnais. Kai kurie kosmetikos gamintojai naudojasi tuo, kad vis dar yra apie tai nežinančių vartotojų, todėl pakuotes vis dar ženklina „Netestuota su gyvūnais“ užrašu. Tačiau tai nereiškia, kad priemonė su tokia žyme yra pranašesnė, o gamintojas labiau atsakingas. Juk įstatymiškai Europos Sąjungoje tiesiog negalėtume prekiauti priemone, jei ji būtų kitokia.
Užrašas „Be konservantų“ savaime nepasako, jog produktas yra kokybiškesnis už tą, kuris jų turi.
Konservantai gali būti natūralūs arba sintetiniai. Natūralūs – tai natūralios gamtoje randamos žaliavos, kurios pasižymi mikroorganizmus naikinančiu, baktericidiniu poveikiu (tarp jų gali būti ir iš augalų išskirti eteriniai aliejai). O sintetiniai – tai cheminių žaliavų junginiai, sukurti mokslininkų, kad naikintų pelėsį, grybelius, tam tikros rūšies neigiamą įtaką turinčias bakterijas. Ir vienos, ir kitos grupės konservantai užtikrina, kad kosmetikos produktai išliktų saugūs nuo mikrobiologinio užterštumo visą produkto vartojimo laiką.
Jei kosmetikoje visai nebus konservantų, žalingi mikroorganizmai gali sukelti odos dirginimą ar net infekcijas. Svarbiausia, kad produktų sudėtis būtų subalansuota. Reikiamas konservantų kiekis, kurį nustato mikrobiologijos specialistai ir dermatologai, apsaugo odą ir jai nepadaro neigiamos įtakos. Būtent todėl kiekvienas kosmetikos produktas privalo būti patikrintas dermatologų.
Europos Sąjunga reguliuoja, kokie konservantai gali būti naudojami kosmetikos gaminiuose. Saugaus naudojimo kiekis, naudojimo sritys yra nuolat peržiūrimos ir atnaujinamos, atsižvelgiant į mokslinių tyrimų duomenis. Beje, gamintojai dažnai naudojasi tuo, jog šiame sąraše nėra kai kurių natūralių konservantų – tuomet pasitaiko atvejų, kai gamintojai rašo, jog produktas yra be konservantų, nes tas baktericidinį poveikį turintis ingredientas tiesiog nėra įtrauktas į konservantų sąrašą Europos Sąjungos kosmetikos reglamente.
Vis dar dažna ant kosmetikos pakuočių pamatyti užrašą „Be parabenų“. Parabenai kosmetikos pramonėje naudojami jau ilgą laiką, todėl apie juos sukaupta labai daug informacijos. Tai – natūraliai prisitaikančių ar sintetinamų medžiagų grupė, veikianti prieš mikroorganizmus.
Po 2004 metais Didžiosios Britanijos molekulinės biologijos ir medicinos mokslininkų atlikto parabenų įtakos krūties vėžio atsiradimui tyrimo pasklidusios kalbos, kad parabenai sukelia krūties vėžį, ne kartą paneigtos ir supeiktos. JAV Maisto ir vaistų administracija pažymi, kad šiuo metu nėra informacijos, galinčios įrodyti, kad parabenai turi įtakos sveikatai, tad ši medžiagų grupė nepriskiriama kancerogenams. Priešingai – mažomis dozėmis naudojami parabenai yra efektyvūs ir labai gerai dermatologiškai toleruojami. Jie nepasižymi nei hormonų veiklą trikdančiu, nei alergijas sukeliančiu poveikiu. Be to, parabenų natūraliai gamtoje galima rasti net mėlynėse.
Renkantis plaukų priežiūros priemones ant šampūnų buteliukų galima pamatyti ženklus „Be SLS“ ar „Be SLES“. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) ir Sodium Laureth Sulfate (SLES) – paviršiaus aktyvios medžiagos, kurios naudojamos kosmetikos priemonėse kaip plaunamosios medžiagos ir emulsikliai. Tai – sudedamoji dalis, kuri šampūnams, dušo geliams suteikia gausų putojimą, nuplauna nešvarumus ir susikaupusius riebalus.
Tyrimai rodo, kad SLS ir SLES nėra priskiriami nei kancerogenams, nei alergenams. Plaunamųjų priemonių, šampūnų, dušo gelių, veido plovimo priemonių, kurių sudėtyje yra šių aktyviųjų medžiagų, nereikėtų bijoti. Juolab, kad kosmetikos priemonės formuluojamos taip, kad jų sudedamosios medžiagos veiktų sinergiškai, t.y. papildytų viena kitos veikimą. Jei kosmetikos priemonėje yra SLS/SLES, taip pat reiktų ieškoti ir tokių medžiagų kaip glicerinas, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate. Šios medžiagos labiau apsaugo odą bei sumažina dirginimą.
Vis dėlto dėmesį į veido ar kūno kremų sudėtis atkreipti reikėtų. Mat šiuose produktuose SLS ar SLES neturėtų būti. Veido ir kūno kremuose reikėtų ieškoti keramidų (ceramide), emolientų (natūralių ar sintetinių aliejų), vaškų, sviestų, kurie suteikia odai apsauginį barjerinį sluoksnį, neleidžia drėgmei išgaruoti iš odos, sumažina prarandamos drėgmės kiekį.
Be informacijos apie sudėties dalis, dėmesį svarbu atkeipti ir į tokius ženklinimus kaip „Geriausias, populiariausias metų gaminys“, „Apdovanotas populiariausio medaliu“ ar „Patvirtintas ekspertų“. Mat šie teiginiai – dažnai tėra triukas, naudojamas vartotų dėmesiui patraukti.
Panagrinėjus etiketes ir mažomis raidėmis ant jų pateiktą informaciją, neretai galima pastebėti, kad tokie titulai yra patvirtinti tik vidinėmis įmonės apklausomis ar įmonės, gaminančios produktą, darbuotojų vertinimu, kurie ir tampa „ekspertais“. Pasaulyje tai yra aktuali problema, turinti ir atitinkamą pavadinimą – brainwashing (liet. smegenų plovimas). Todėl esame įsitikinę, jog svarbu kelti ir verslo atsakingumo klausimą, ir didinti vartotojų sąmoningumą.
Vartotojai nesupranta, kad yra klaidinami
Kosmetikos žymėjimas, kad gaminyje nėra tam tikro teisiškai leistino ingrediento, iš esmės klaidina vartotojus.
„Kosmetikos ženklinimas, kaip ir reklama, turi būti teisingas, – sako Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Natalija Jarmulkovič, – kosmetikos gaminių reklamoje ar jų etiketėje vartojami teiginiai turi būti pagrįsti teisinga ir su gaminiu susijusia informacija. Teiginyje nurodyta sudedamoji dalis būtinai turi būti ir gaminyje, konkrečios sudedamosios dalies savybės neturi būti siejamos su gaminio savybėmis, teiginiai neturi leisti manyti, kad nuomonės – patikrinti teiginiai, jei tos nuomonės nėra pagrįstos patikrinamais įrodymais.“
Nuo 2019 m. liepos 1-osios oficialiai įsigaliosiančios Europos Sąjungos kosmetikos reglamento rekomendacinės gairės ragins visus kosmetikos gamintojus atsisakyti klaidinančio ženklinimo, menkinant saugias sudedamąsias dalis, o etiketėse palikti tik tą informaciją, kuri iš tikrųjų padeda vartotojui ir labiau koncentruotis į vartotojo supažindinimą su medžiagomis, kurios yra produktų sudėtyje. Reglamente pabrėžiama, kad žymėjimai „Be alkoholio“, „Be fluoro“ yra galimi dėl tam tikros kategorijos žmonių, kurie dėl ligų ar gydytojų rekomendacijų negali vartoti produktų su šiais ingredientais.
„BIOK LAB“ tikslas – gaminti inovatyvią ir natūralią kosmetiką, todėl mūsų keliamas tikslas, kad mūsų laboratorijoje kuriami kosmetikos produktai turėtų daugiau nei 80% natūralių žaliavų. Natūralumo procentą skaičiuojame pagal tokią formulę:
Visi ingredientai – Sintetiniai ingredientai = Natūralūs ingredientai
Skirstydami ingredientus į natūralius ir sintetinius, mes laikomės tarptautinio standarto ISO 16128-1:2016, kuriame apibrėžiama, kad visi augaliniai aliejai, mineralinės medžiagos, gyvulinės ir bakterinės kilmės žaliavos yra priskiriamos natūraliems ingredientams, o visos žaliavos, kurių sudėtyje yra daugiau nei 50% naftinės kilmės medžiagų, priskiriami sintetinei ingredientų grupei.
O visi „BIOK LAB“ ekologiški produktai atitinka aukščiausius „Cosmos“ sertifikavimo standartus. „Cosmos“ yra pirmasis bendras Europos natūralios kosmetikos sertifikavimo standartas, kuris vienija net penkias organizacijas: „Ecocert“, BDIH, „Soil Association“, ICEA ir „Cosmebio“. Jis ypač griežtai kontroliuoja žaliavų pasirinkimą gamybai. Juo gali būti sertifikuojama ekologiška ir natūrali kosmetika. Sertifikatas garantuoja, kad produktai yra ekologiški ir organiški, o jų gaminimui naudojama mažiausiai 95% ekologiškų medžiagų, aukščiausios kokybės vanduo ir tik grynos mineralinės sudedamosios dalys, išgaunamos gamtoje natūraliu būdu.
Yra keletas labai svarbių priežasčių ir naudų, kodėl mūsų tikslas yra ne 100% natūralumo:
„Biok LAB“ siekia būti draugiška ne tik vartotojams, tačiau ir gamtai. Todėl mūsų misiją ŽMONĖMS papildėme siekiu vystyti natūralius produktus taip prisidėdami prie aplinkos tausojimo. Nuo 2018 m. savo produktuose nebenaudojame mikroplastiko, jį pakeitėme natūraliomis šveičiamomis dalelėmis, ir rinkai pristatėme naujas sumažintas pakuotes iš lengviau perdirbamo plastiko.
2018-aisiais pristatėme naujas „Margaritos“ dušo želė ir šampūnų pakuotes iš gamtai draugiškesnio PET plastiko, kuris yra lengviau perdirbamas. Senųjų kosmetikos pasaulyje dar labai paplitusių plastikinių pakuočių (HDPE) sudėtyje yra aukšto tankio polietileno, jos daug standesnės, chemiškai atsparios bei sunkiau perdirbamos.
Naujos „Margaritos“ dušo želė ir šampūnų pakuotės – mažiau išpūstos, dėl to sunaudojame mažiau plastiko. Atnaujinus 250 ml ir 500 ml tūrio pakuotes, vien kamšteliuose plastiko sumažėjo 53% .
Pradėję naudoti mažesnius kamštelius ženkliai sumažinome visos įmonės plastiko sunaudojimą, o parinkę draugiškesnį rūšiavimui ir perdirbimui plastiką esame daug draugiškesni aplinkai. Ir nežadame sustoti!
Nors oficialiai mikroplastikai dar nėra uždrausti, nuo 2018 m. atsisakėme mikroplastikų kosmetikos produktuose savanoriškai reaguodami į vartotojų ir gamtos poreikius. Mikroplastikai kosmetikos rinkoje vis dar naudojami kaip šveičiamosios ar spalvingą efektą suteikiančios dalelės, jos sukuria reikiamą išvaizdą, konsistenciją. Mikloplastikus pakeitėme natūraliomis šveičiamomis dalelėmis. Kelios ES šalys (Jungtinė Karalystė, Belgija, Švedija), nelaukdamos bendro ES sutarimo, jau uždraudė produktus su mikroplastikais.
Pristatydami rinkai naują produktų liniją „Kilig Urban“ atsisakėme plastikinių maišelių antriniam pakavimui, o gamindami ekologiškos linijos dantų pastą „Ecodenta“ atsisakėme dažyti jos tūbeles.